Τρίτη, 22 Δεκεμβρίου 2009

Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων 2009: Πρωταθλητής ο Σ.Ο. Καβάλας!

Η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων 2009 διεξήχθη το τριήμερο 10-13 Δεκεμβρίου στη Νέα Φιλαδέλφεια, στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Φιλαδέλφειας (Λεωφ. Δεκελείας & Λαχανά).

Διοργανωτές των αγώνων ήταν η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία, ο Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας και ο Σ.Ο. Νέας Φιλαδέλφειας.

Στη διοργάνωση έλαβαν μέρος οι νεανικές ομάδες των σωματείων Σ.Ο. Καβάλας, Σ.Α. Χανίων, Μ.Α.Π.Ο. "Κεραυνός" Ωραιοκάστρου, Γ.Σ. Ασπρόπυργου, Σ.Ο. Πτολεμαΐδας "Πτολεμαίος", Ε.Ο.Α.Ο. "Φυσιολάτρης" Νίκαιας, Ν.Ο. Καλαμάτας "Ποσειδών" και Σ.Ο. Νέας Φιλαδέλφειας.

Νικήτρια της τελικής φάσης (και πρωταθλήτρια Ελλάδος) αναδείχθηκε η ομάδα του Σ.Ο. Καβάλας, ενώ στη 2η και 3η θέση αντίστοιχα τερμάτισαν οι ομάδες Μ.Α.Π.Ο. "Κεραυνός" Ωραιοκάστρου και Γ.Σ. Ασπρόπυργου.